,

Euroliga Kobiet: Porażka ze Spartakiem

W meczu 12. kolejki Euroligi Kobiet grupy A mocno osłabiona Wisła Can-Pack Kraków uległa w Vidnoje drużynie Spartaka Moskwa Region 63:89. Najwięcej punktów dla zespołu Białej Gwiazdy zdobyła Tina Charles 22.

,

Zespół mistrzyń Polski z nadziejami pojechał do Vidnoje, bo dwukrotnie właśnie tam pokonał słynną rosyjską drużynę. Jednak polska ekipa była mocno osłabiona. Pomimo, że w składzie znalazła się Alana Beard, jednak Amerykanka nie wyszła na parkiet. Wystąpiła za to Justyna Żurowska, która w ostatnim meczu ligowym doznała kontuzji. Na domiar złego na ławce zabrakło drugiego trenera Wisły Can-Pack Jordiego Aragonesa, który nie przeszedł rosyjskiej kontroli paszportowej.

Pierwsze punkty w meczu zdobyła Tina Charles i chociaż za chwilę padły pierwsze punkty dla Spartaka, a zdobyła je była wiślaczka Candice Dupree to jednak Dora Horti znów dała Wiśle Can-Pack prowadzenie. W trzeciej minucie Paulina Pawlak podwyższyła do 4 punktów prowadzenie zespołu Białej Gwiazdy (6:2). Chwilę jednak później Hiszpanka Elisa Aquilar do wiślackiego kosza posłała piłkę zza linii 6,75 m i był tylko jeden punkt przewagi zespołu krakowskiego. Kolejną akcję, zakończoną zdobyciem punktów, przeprowadziły zawodniczki zespołu rosyjskiego, a punkty zdobyła Francuzka Isabelle Yacobou i tym samym Spartak Moskwa Region Vidnoje objął prowadzenie 7:6 i tego prowadzenia nie oddał już do końca spotkania. W piątej minucie meczu po celnym rzucie Seimone Augustus Spartak prowadził 13:6, a na 3 minuty przed zakończeniem pierwszej kwarty po punktach zdobytych przez Marinę Kuzinę zespół rosyjski prowadził 21:8. Pierwsza kwarta zakończyła się zwycięstwem Spartaka 25:14.

Tablicę wyników w drugiej kwarcie uruchomiła Anke De Mondt, ale chwilę później do wiślackiego kosza trafiła Candice Dupree. Po celnym rzucie za trzy punkty w wykonaniu Niki Baric, Spartak po upływie nieco ponad jednej minuty gry drugiej kwarty prowadził 30:18. Na 3 minuty przed upływem drugiej kwarty, po punktach zdobytych przez Seimone Augustus, prowadzenie Spartaka wzrosło do 15 punktów (41:26). Ostatnie punkty przed przerwą zdobyła Tina Charles, która tym samym ustaliła wynik kwarty na 20:18 dla zespołu Spartaka.

Przy wyniku 45:32 dla zespołu rosyjskiego rozpoczęła się trzecia kwarta spotkania. Seimone Augustus celnym rzutem podwyższyła prowadzenie drużyny miejscowej 47:32. Jednak po punktach zdobytych kolejno przez Paulinę Pawlak, Tinę Charles znów Paulinę Pawlak i Cristinę Ouvinę wiślaczki przybliżyły się nieco z wynikiem, przegrywając różnicą 9 punktów (49:40). Po tej serii wiślaczek w piątej minucie tej części gry padły punkty dla Spartaka, a zdobyła je Natalia Vieru i wynik na 5 miunt przed zakończeniem 3 kwarty brzmiał 51:40. Wiślaczki starały się jak mogły odrobić stratę i na 3 minuty przed upływem regulaminowego czasu gry trzeciej kwarty, po celnym rzucie Tiny Charles, różnicą 8 punktów (56:44). Zawodniczki Spartaka podkręciły jednak tempo gry i ostatecznie wygrały trzecią odsłonę 22:18.

Czwarta kwarta rozpoczęła się przy wyniku 67:50 dla drużyny miejscowej. Prowadzenie Spartaka podwyższyła Sonja Petrović, a minutę później znów po punktach Petrović drużyna rosyjska prowadziła 71:52. Osłabione wiślaczki nie mogły już wykrzesać więcej sił, ambicja tym razem nie wystarczyła. Czwarta kwarta zakończyła się zwycięstwem Spartaka 22:13, którym tym samym wygrał całe spotkanie 89:63, rewanżując się Wiśle Can-Pack za porażkę w Krakowie.

Była to piąta porażka Wisły Can-Pack w bieżącym sezonie rozgrywek Euroligi Kobiet. Za tydzień, 30.01.2013 r. we własnej hali wiślaczki zmierzą się z Rivas Ecopolis Madryt.

Spartak Moskwa Region Vidnoje - Wisła Can-Pack Kraków 89:63 (25:14, 20:18, 22:18, 22:13)
Spartak: Vidnoje: Nika Baric 15, Candice Dupree 14, Sonja Petrovic 12, Marina Kuzina 11, Seimone Augustus 10, Isabelle Yaucoubou-Dehoui 6, Natalia Vieru 6, Evgeniia Beliakova 5, Elisa Aguilar 3, Ekaterina Ruzanova 0, Elena Kharchenko 0.
Wisła Can-Pack: Tina Charles 22, Anke DeMondt 11, Cristina Ouvina 9, Paulina Pawlak 8, Justyna Żurowska 6, Dora Horti 5, Katarzyna Krężel 2, Daria Mieloszyńska 0.