Jedna udana połowa to zbyt mało – przegrana Polonii Warszawa z zespołem z Gorzowa Wlkp.

,

Koszykarki Polonii Warszawa nie sprostały w stolicy Polskiej Strefie Inwestycji Enea AJP Gorzów Wielkopolski. Niezła pierwsza połowa w wykonaniu gospodyń nie wystarczyła, aby pokonać mocną ekipę z Gorzowa, będącą w gronie faworytów do medalu. Po przerwie Czarne Koszule nie zdołały już dźwignąć trudów rywalizacji z wiceliderkami polskiej ekstraklasy, zdobywając zaledwie 18 punktów i ostatecznie ulegając w wymiarze 49:74.

,

Polonistki przystąpiły do tego meczu mocno zmotywowane, chcąc zrewanżować się rywalkom za nieudaną pierwszą kwartę w meczu pierwszej rundy w Gorzowie. Ten cel udało się zrealizować w pierwszych 10 minutach gry. Dobra skuteczność z dystansu i pod koszem oraz twarda obrona Polonii przyniosły gospodyniom remis w tej części meczu (22:22).

Prowadzenie w tym meczu zmieniało się aż 9 razy, ale ostatnia jego zmiana miała miejsce w trzynastej minucie, gdy gorzowianki objęły prowadzenie 26:25 po trafieniu Stephanie Jones. O ostatecznie dosyć wysokiej przegranej Polonii zadecydowały w zasadzie dwie kwarty. Pierwszą z nich była druga odsłona spotkania, gdy licznik zespołu ze stolicy zatrzymał się na 9 punktach, zaś rywalki cieszyły się z 20 oczek na swoim koncie. Do przerwy koszykarki z Warszawy traciły tylko 11 punktów do przeciwniczek, które schodziły do szatni, prowadząc 42:31.

W szeregach Polonii w pierwszych 20 minutach najlepiej usposobione strzelecko były Anna Pawłowska (10 pkt, 2x3pkt, 3 asysty) i Julia Berezowska (9 pkt, 3x3pkt). Obie te zawodniczki przed meczem otrzymały od klubu pamiątkowe plakaty z okazji niedawnego złamania bariery 500 pkt w rodzimej ekstraklasie.

Trzecia kwarta nadal miała wyrównany przebieg, choć oba zespoły miały problem ze skutecznością. Ostatecznie w tej partii górą były gorzowianki, zwyciężając minimalnie 14:13. Na drugim biegunie w przypadku Polonii znalazła się ostatnia odsłona, w której punktowały tylko Klaudia Sosnowska i Nicola Batura, drużyna ze stolicy skompletowała zaledwie pięć oczek (5:18). Plany nawiązania walki AZS Gorzów pokrzyżowało z całą pewnością pięć fauli Kayli Wells, która musiała przedwcześnie opuścić plac gry. Wcześniej, bo już w trzeciej minucie po przerwie to gorzowianki musiały grać w uszczuplonym składzie, bowiem uraz odniosła Australijka Chloe Bibby.

Kluczem do zwycięstwa gości była niewątpliwie skuteczność. Rywalki trafiły aż 29 rzutów za 2 pkt, podczas gdy Polonistki tylko 11 razy dokonały tej sztuki. Koszykarki z Warszawy były za to zdecydowanie lepiej dysponowane z dystansu – trafiły 7 z 21 prób zza łuku, podczas gdy gorzowianki tylko 1 z 12. Czarne Koszule mocno biły się pod tablicą, ulegając w zbiórkach zaledwie 37:41. Bardzo duża różnica zarysowała się za to w liczbie fauli – sędziowie niedzielnego spotkania odgwizdali tylko 11 przewinień ekipie z Gorzowa Wlkp., zaś o 9 więcej zawodniczkom Polonii.

W szeregach Polonii najlepiej punktowały polskie koszykarki. Anna Pawłowska rzuciła 12 pkt, Klaudia Sosnowska dorzuciła kolejne 10, a Julia Berezowska za sprawą wspominanych trzech celnych „trójek” skompletowała 9 oczek. Z kolei Zada Williams zebrała aż 14 piłek. Wynik ten po stronie rywalek przebiła Weronika Telenga, która uzyskała double-double (10 pkt i 17 zbiórek).

Najskuteczniejsze w zespole z w zespole z Gorzowa Wlkp. były zagraniczne zawodniczki: Nora Wentzel (15 pkt, 7/11 z gry), Stephanie Jones (14 pkt) oraz Chloe Bibby (12 pkt).

Trzy mecze domowe SKK Polonia Warszawa kończące sezon zasadniczy 2023/2024 w Orlen Basket Lidze Kobiet wspiera Mazowsze Serce Polski. Partnerem Wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego – www.mazovia.pl

Po tej wygranej zespół z Gorzowa Wlkp. utrzymał drugą pozycję w tabeli OBLK, choć po piętach brązowym medalistkom z ubiegłego sezonu zaczyna deptać VBW Arka Gdynia. Z kolei koszykarkom Polonii Warszawa w lutym pozostaje walka o udział w rundzie play-off, zaś ich bezpośrednimi rywalkami do osiągnięcia tego celu pozostają toruńskie Katarzynki oraz drużyna z Bydgoszczy.

SKK Polonia Warszawa – Polska Strefa Inwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp. 49:74 (22:22, 9:20, 13:14, 5:18)

SKK Polonia: Anna Pawłowska 12 (2x3pkt, 3 asysty), Klaudia Sosnowska 10 (1x3 pkt, 7 zbiórek), Julia Berezowska 9 (3x3 pkt), Kayla Wells 6 (1x3pkt), Zada Williams 6 (14 zbiórek), Nicola Batura 2, Marta Masłowska 2, Weronika Preihs 2, Hanna Crymble 0, Alicja Janczak 0, Martyna Leszczyńska 0, Zuzanna Sklepowicz 0

AZS Gorzów: Nora Wentzel 15, Stephanie Jones 14, Chloe Bibby 12 (5 zbiórek, 4 asysty), Elena Tsineke 11 (4 asysty), Weronika Telenga 10 (17 zbiórek), Anna Jakubiuk 6, Wiktoria Kuczyńska 3 (1x3pkt), Aleksandra Pszczolarska 3 (2 bloki), Gabriela Lebiecka 0, Ewelina Śmiałek 0