SKK Polonia Warszawa wygrywa z KS Basket 25

,

Koszykarki SKK Polonia Warszawa po zaciętym meczu pokonały „w meczu o 3 punkty ”zespół KS Basket 25 Bydgoszcz 79:72. Gospodynie były na prowadzeniu przez prawie cały czas trwania gry (pierwsze punkty zdobyły po 39 sekundach od sędziowskiego wyrzutu piłki), jednak w końcówce bydgoszczanki były bardzo blisko sprawienia psikusa Polonistkom, między innymi za sprawą świetnej postawy Martyny Pyki w drugiej połowie. Ta reprezentująca w zeszłym sezonie barwy Czarnych Koszul koszykarka nie zdołała jednak odwrócić losów meczu i zawodniczki Polonii Warszawa w dniu 111. urodzin klubu mogły świętować trzecie ligowe zwycięstwo w bieżącym sezonie Energa Basket Ligi Kobiet (EBLK).

,

Gospodynie bardzo dobrze otworzyły sobotnie spotkanie. Najpierw już po niespełna 1,5 minucie szybko objęły prowadzenie 6:0, by niedługo potem zaimponować serią 10:0, która sprawiła, że widzowie zgromadzeni na trybunach hali w Wilanowie ujrzeli na tablicy wynik 16:4. Bydgoszczanki zdołały jednak jeszcze w tej odsłonie poprawić organizację gry, a motorem napędowym pogoni wyniku w ich wykonaniu była Sparkle Taylor, która zdobyła 8 punktów w tej kwarcie, zakończonej wynikiem 22:18 dla Czarnych Koszul. W Polonii najskuteczniejsze w tej kwarcie były Jessica Jackson (7 pkt) oraz Andreona Keys (6 pkt).

Druga odsłona była nadal ciężką batalią o końcowy sukces. W tej kwarcie dla klubu z Bydgoszczy punkty zdobywały wyłącznie zagraniczne zawodniczki. Ponownie „królową polowania” była Sparkle Talyor (9 pkt), ale wsparły ją Shante Evans (2 pkt) Stephanie Kostowicz (2 pkt) i Gabriela Marginean (2 pkt). Polonistki zdołały przed przerwą zwiększyć przewagę do 10 punktów (43:33), między innymi dzięki celnym „trójkom” Marty Sztąberskiej oraz Angeliki Vintsilaiou.

Na początku drugiej połowy prowadzenie koszykarek z Warszawy wzrosło do 15 oczek (48:33), po skutecznym rzucie za 2 pkt Andjeliny Radić i trafieniu zza łuku Wiktorii Stępień. Jednak w końcówce tej kwarty rozpoczął się show Martyny Pyki, która w drugich 5 minutach tej odsłony zdobyła 9 punktów dla zespołu z Bydgoszczy. Mimo to 10 oczek różnicy na korzyść gospodyń wydawało się bezpieczną przewagą przed decydującymi 10 minutami spotkania (60:50).

Koszykarki z Warszawy zafundowały jednak sobie samym oraz sympatykom Polonii dosyć nerwową końcówkę meczu. Najpierw po około 1,5 minucie czwartej kwarty po raz pierwszy od dawna pozwoliły rywalkom zniwelować dwucyfrową przewagę, po trafieniu Stephanie Kostowicz (62:54). Nie był to koniec emocji w stolicy, bowiem po celnym trafieniu Martyny Pyki, na minutę przed końcem gry prowadzenie Polonii stopniało do 3 punktów (75:72). Jednak wkrótce potem przewinienie niesportowe popełniła Kostowicz i punkty zdobywały już tylko gospodynie za sprawą Anny Pawłowskiej (1 punkt z rzutu wolnego) i Jessiki Jackson (skuteczna akcja 2+1), dzięki czemu wraz z końcową syreną trybuny w Warszawie mogły eksplodować radością.

W barwach Polonii wybornie spisał się amerykański duet: Jessica Jackson i Andreona Keys zdobyły po 14 punktów, obie też świetnie spisały się na tablicy, notując odpowiednio po 9 i 8 zbiórek. Dwucyfrową liczbę punktów zanotowały też Angeliki Vintsilaiou (11) oraz Anna Pawłowska i Klaudia Sosnowska (obie po 10 pkt). W sobotnie popołudnie punktowała każda z dziesięciu koszykarek Polonii, która pojawiła się na parkiecie. W zespole z Bydgoszczy obok w wspomnianej Martyny Pyki (16 pkt i 6/8 z gry) najskuteczniejsza była doskonale usposobiona strzelecko Sparkle Taylor (23 pkt). Koszykarki KS Basket 25 Bydgoszcz oddały 4 celne rzuty zza łuku, podczas gdy Polonistki aż 8 razy trafiły za 3 pkt, choć dokonało tego 7 różnych zawodniczek – dwa razy ta sztuka udała się tylko Klaudii Sosnowskiej. Zespół Polonii nieznacznie wygrał walkę na tablicy (42:39), także pod względem liczby asyst blisko było remisu (16:15), co potwierdza zaciętość tego spotkania.

Przegrana w Warszawie komplikuje mocno sytuację klubu z Bydgoszczy, który dotychczas wyszedł zwycięsko tylko z jednego z 7 rozegranych spotkań EBLK. Podopieczne Macieja Gordona z bilansem 3 zwycięstw i 4 przegranych plasują się aktualnie na 8. miejscu tabeli ekstraklasowych rozgrywek.

SKK Polonia Warszawa – KS Basket 25 Sp. z o.o. Bydgoszcz 79:72 (22:18, 21:15, 17:17, 19:22)

SKK Polonia: Jackson 14, Keys 14, Vintsilaiou 11, Pawłowska 10, Sosnowska 10, Stępień 6, Radić 6, Sztąberska 3, Preihs 3, Leszczyńska 2
KS Basket 25: Taylor 23, Pyka 16, Kostowicz 12, Marginean 9, Evans 5, Zasada 5, Michałek 2, Sobiech 0, Wieczyńska 0