,

Mistrzostwa Europy U20: Jasnowska show!

Od zwycięstwa rozpoczęły zmagania w drugiej rundzie Mistrzostw Europy koszykarek do lat 20 podopieczne Iwony Jabłońskiej i Dariusza Raczyńskiego. Polki na inaugurację zmagań w grupie E pokonały reprezentację Litwy 67:60. Double-double zanotowała Małgorzata Misiuk, zdobywając 20 punktów i 11 zbiórek. Gwiazdą była jednak Monika Jasnowska, która odmieniła losy spotkania.

,

Udana inauguracja drugiego etapu turnieju wydatnie zwiększa szanse Polek na grę w ćwierćfinale. Pokonanie Litwy nie przyszło jednak drużynie Iwony Jabłońskiej łatwo. W pierwszej połowie, przegranej 26:33, gra naszego zespołu zupełnie się nie kleiła. Po przerwie było jeszcze gorzej i w 26. minucie Polki przegrywały już różnicą aż 15 punktów (32:47). Sytuację odmieniło wejście na parkiet Moniki Jasnowskiej, która w pierwszej części spotkania nie zagrała ani minuty. Po trójce koszykarki MKS-u Polkowice i udanych akcjach zawodniczek Lotosu Gdynia, Magdaleny Ziętary i Małgorzaty Misiuk "biało-czerwone" po trzech kwartach traciły do Litwinek już tylko 5 "oczek" (42:47). W ostatnich 10 minutach Jasnowska rozrzucała się na dobre. W tej części meczu zdobyła aż 11 punktów, aż trzykrotnie trafiając z dystansu. I właśnie po celnym rzucie Jasnowskiej zza linii 6,75 metrów rozpędzone Polki w 36. minucie odzyskały prowadzenie (56:55), którego nie oddały do ostatniej syreny. Statystyki Jasnowskiej w meczu z Litwą wyglądają imponująco. W ciągu nieco ponad 11 minut gry Polka zdobyła 14 punktów (1/3 za 2, 4/7 za 3), miała też 2 zbiórki i przechwyt. We wtorek, o godz. 18.15 "biało-czerwone" czeka trudny pojedynek z bardzo dobrze spisującą się w tych mistrzostwach Rosją. Marcin Indzierowski, Nowy Sad Grupa E Litwa - Polska 60:67 (16:14, 17:12, 14:16, 13:25)
Litwa: Mazionyte 14, Okockyte 13, Visgaudaite 12, Druskyte 6, Saurazaite 5, Svaryte 4, Grigalauskyte 4, Sniokaite 2.
Polska: Misiuk 20, Jasnowska 14, Ziętara 9, Śnieżek 7, Kuras 6, Idziorek 4, Markiewicz 3, Dorota Mistygacz 2, Szczepanik 2, Marta Mistygacz 0, Cebulska 0. Ukraina - Rosja 54:61 (15:17, 10:17, 15:10, 14:17) Turcja - Serbia 53:64 (18:17, 16:11, 11:20, 8:16) Tabela grupy E