SKK Polonia Warszawa bez awansu do fazy play-off po przegranej z mistrzyniami Polski

Przed meczem w stolicy wiadomo było już, że zespół Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin zajmie piąte miejsce w Orlen Basket Lidze Kobiet (OBLK), podczas gdy SKK Polonia Warszawa formalnie wciąż biła się jeszcze o udział w fazie play-off. Pokonanie mistrzyń Polski było dla gospodyń warunkiem koniecznym do awansu do czołowej ósemki OBLK, jednak Czarne Koszule zdołały prowadzić zaledwie przez 5 minut spotkania. Potem kontrolę nad meczem przejęły lublinianki, które pewnie wygrały 79:63.

Zmagania sportowe w hali Koło obserwowały także polonijne srebrne medalistki z 1976 roku. Swoją obecnością mecz zaszczyciły wicemistrzynie w barwach Polonii sprzed 48 lat: Urszula Pulkowska-Engel (kapitanka drużyny, wystąpiła we wszystkich 36 meczach pamiętnych rozgrywek), Wiesława Całka, Małgorzata Kaniewska i Krystyna Sommer (de domo Romanowska). W ostatniej chwili z powodów zdrowotnych nie dotarły Ewa Maksymowicz (de domo Gwóźdź) i Lucy Szymańska.

Koszykarki Polonii zaczęły od mocnego uderzenia, gdy po dwóch celnych „trójkach” Julii Berezowskiej oraz trafieniu za 2 pkt objęły prowadzenie 8:2 po niespełna dwóch i pół minutach gry. Lublinianki zrewanżowały się 5 punktami z rzędu Elin Gustavsson oraz trafieniem za 3 pkt Dominiki Owczarzak. Dzięki temu to one wyszły na prowadzenie (9:8), a Polonia już do końcowej syreny nie zdołała odzyskać przewagi w tym spotkaniu.

Niestety najwyraźniej stawka tego meczu nieco sparaliżowała w pierwszej połowie poczynania Polonistek, bowiem miały one ewidentny problem ze skutecznym wykańczaniem akcji rzutowych. W ciągu pierwszych 20 minut gry koszykarki ze stolicy zdobyły zaledwie 23 punkty i schodziły na przerwę, przegrywając 16 oczkami (23:39). Przyczyną była słaba skuteczność gospodyń – o ile 4/9 za 3 pkt to niezły wynik, to już 3/16 za 2 pkt jasno pokazuje, skąd tak mała zdobycz punktowa Polonii po 2 kwartach.

Rotację w zespole z Warszawy ograniczyła też kontuzja Kayli Wells i szybko popełnione trzy przewinienia przez Zadę Williams. Nie bez znaczenia była także silna eksploatacja w minionym tygodniu polonijnych mistrzyń Lotto 3x3 Ligi Kobiet (Marta Mistygacz, Anna Pawłowska, Weronika Preihs i Klaudia Sosnowska). Po przerwie koszykarki Polonii zagrały ze znacznie większym pazurem, czego efektem była wygrana 26:20 ostatnia kwarta spotkania i remis w drugiej połowie (40:40).

To było jednak zdecydowanie za mało na pewne już gry w play-offach akademiczki z Lublina. W ich barwach dwucyfrową zdobycz zanotowały aż cztery zawodniczki: Bria Goss (18 pkt), Elin Gustavsson (17 pkt, 7/10 z gry), Aleksandra Zięmborska (12 pkt i 8 zbiórek) i Kylee Shook (10 pkt). W Polonii najskuteczniejsza była Klaudia Sosnowska, która dzięki 20 pkt i 9 zbiórkom była bardzo blisko double-double. Najlepiej dysponowana zza łuku była Julia Berezowska (12 pkt, 3x3 pkt). Z kolei Anna Pawłowska rozdała 7 asyst, do których dołożyła 9 oczek.

Ostatnie punkty w sezonie 2023/2024 w OBLK dla zespołu Polonii zdobyła symbolicznie Marta Mistygacz, która celną „trójką” ustaliła końcowy wynik spotkania. Dla popularnej „Misti” – wieloletniej kapitanki SKK Polonia Warszawa – sobotni mecz był według deklaracji samej zawodniczki ostatnim w jej krajowej karierze ligowej. Koszykarki ze stolicy czeka natomiast jeszcze sportowa rywalizacja o końcowe rozstrzygnięcie w lidze EWBL (European Women’s Basketball League).

Koszykarki Polonii Warszawa zakończyły grę w OBLK na dziewiątym miejscu po sezonie zasadniczym, z bilansem 5 zwycięstw i 15 przegranych. Mistrzynie Polski z Lublina zajęły szóstą lokatę (11-9) i w ćwierćfinale rundy play-off zmierzą się z VBW Arką Gdynia.

SKK Polonia Warszawa – Polski Cukier AZS UMCS Lublin 63:79 (12:19, 11:20, 14:20, 26:20)

SKK Polonia: Klaudia Sosnowska 20 (2x3 pkt, 9 zbiórek), Julia Berezowska 12 (3x3 pkt), Anna Pawłowska 9 (7 asyst, 2x3 pkt), Alicja Janczak 7 (1x3 pkt), Weronika Preihs 6, Marta Mistygacz 5 (1x3 pkt), Zada Williams 4 (5 zbiórek), Nicola Batura 0, Hanna Crymble 0, Martyna Leszczyńska 0, Marta Masłowska 0, Zuzanna Sklepowicz 0.

AZS UMCS: Bria Goss 18 (1x3 pkt), Elin Gustavsson 17, Aleksandra Zięmborska 12 (1x3 pkt, 8 zbiórek), Kylee Shook 10 (2x3 pkt), Dominika Fiszer 8 (1x3 pkt, 5 asyst, 5 przechwytów), Veronica Burton 6 (6 asyst), Justyna Adamczuk 4, Aleksandra Kuczyńska 4 (1x3 pkt), Martyna Goszczyńska 0, Julia Jeziorna 0, Michella Nassisi 0.