,

Artego - Energa (1): Bydgoszczanki blisko medalu

W pierwszym pojedynku o brązowy medal Tauron Basket Ligi Kobiet Artego Bydgoszcz bez większych problemów pokonało Energę Toruń 69:52

,

Początek meczu nie układał się po myśli gospodyń, które miały problem ze skutecznym zakończeniem swoich akcji w ofensywie. Pozwoliło to Toruniankom objąć prowadzenie 8:2. Sytuację zmieniło pojawienie się na boisku Anny Pietrzak i Artego rzuciło się do obrabiania strat. Jeszcze przed końcem pierwszej odsłony, po skuteczniej akcji 2+1 Amishy Carter bydgoszczanki zdołały wyjść na prowadzenie. Miejscowe coraz bardziej zaczęły dominować, co było widoczne w drugiej kwarcie. Artego odjeżdżało rywalkom z wynikiem, prowadząc różnicą sięgającą 12 punktów i grając z wysoką, niemal 60 procentową skutecznością. W tym czasie jedynym atutem „Katarzynek” była spora ilość zbiórek w ataku, dzięki którym Energa mogła ponawiać swoje akcje.

Po przerwie, to wciąż gospodynie dyktowały warunki gry bezlitośnie wykorzystując coraz większą liczbę błędów w zespole Elmedina Omanicia. Głównym problemem gości była słaba podstawa liderek, Weronika Idczak trafiła tylko 2 na 13 rzutów z gry, a Lorin Dixon 1 na 9. Jedyną zawodniczką która starała się utrzymać wynik była Serbka Jelena Velinović, jednak jej dobra postawa to zbyt mało na dobrze dysponowane koszykarki z grodu nad Brdą.
Jednym z efektowniejszych momentów spotkania była akcja Elżbiety Mowlik, kiedy w połowie trzeciej kwarty najpierw popisała się blokiem na Idczak, a następnie szybki rajd pod kosz rywalek zakończyła celnym lay-up’em.

Najbardziej wyrównana była ostatnia kwarta, w której tempo spotkania zmalało, a przewaga drużyny Tomasza Herkta wynosiła chwilami ponad 20 punktów. Torunianki bo celnych trafieniach za 3 punkty Velinović oraz Angeliny Williams, zdołały nieco zmniejszyć stratę jednak przewaga broniących brązowego medalu Bydgoszczanek nie podlegała żadnej dyskusji.
Artego postawiło pierwszy krok do powtórzenia wyniku z zeszłego sezonu i jest w dużo bardziej komfortowej sytuacji, bowiem by stanąć na podium Tauron Basket Ligi Kobiet potrzebuje już tylko jednego zwycięstwa Kolejny mecz we wtorek w Toruniu.

Artego Bydgoszcz - Energa Toruń 69:52 (14:11, 25:16, 18:13, 12:12)

ARTEGO: Carter 17, Metcalf 15 (6 zb), Lawson 10 (7 zb), Mowlik 10, Jeziorna 6 (6 zb), Koc 6, Pietrzak 5, Faleńczyk, Hertmanowska, Wilk, Maj, Szybała

ENERGA: Velinović 19 (11 zb), Ratajczak 11, Williams 8 (8 zb), Idczak 6, Dosty 4 (8 zb), Dixon 4, Kućko 0, Darnikowska 0, Gulak-Lipka, Zając