,

Basket 90 - Energa: Zacięte starcie w Gdyni

Basket 90 Gdynia pokonał Energę Toruń 76:74. Gospodynie do zwycięstwa kolejny raz poprowadziła Jelena Skerović, która zdobyła 16 punktów, 7 asyst i 5 zbiórek.

,

Spotkanie pomiędzy Basketem 90 a Energą zapowiadało się wyjątkowo emocjonująco. Z jednej strony gospodynie walczące o jak najlepsze rozstawienie przed fazą play-off, a z drugiej Torunianki, które potrzebowały zwycięstwa po pechowej porażce we Wrocławiu. Kibice mogli być także ciekawi, jak zaprezentuje się nowa zawodniczka Basketu 90 – Marie Malone, wcześniej występująca w Siedlcach.

Pierwsze minuty rozpoczęły się od wyrównanej gry obu drużyn. W zespole z Gdyni świetnie prezentowała się Aneta Kotnis, która pokazywała, dlaczego otrzymała powołanie do reprezentacji Polski. Po drugiej stronie parkietu pokazywały się niskie zawodniczki – Renee Taylor i Paulina Misiek. Dłuższy fragment gry punkt za punkt przerwały zawodniczki Energi Toruń, które po dobrych akcjach w ostatniej minucie kwarty wyszły na czteropunktowe prowadzenie.

Rozpędzone zawodniczki z Torunia kontynuowały dobrą passę także w pierwszych minutach drugiej kwarty, dzięki czemu po minucie ich prowadzenie wzrosło do 10 punktów. Szczęśliwie skuteczne rzuty Paris Johnson i Magdaleny Bibrzyckiej pozwoliły Basketowi 90 zbliżyć się do rywalek. Skuteczne okazało się również wprowadzenie przez trener Katarzyna Dydek na parkiet dwóch wież – Malone i Johnson. W ostatniej minucie Gdynianki w dalszym ciągu grały dobrze i dzięki temu na 15-minutową przerwę schodziły z tylko jednopunktową stratą.

W przerwie kibice zgromadzeni w hali mogli podziwiać nowy konkurs wprowadzony przez nasz zespoł. "90 w 90" to zawody, w których do pojedynku stają dwie, 3-osobowe drużyny. Każda z nich otrzymuje 90 sekund, 2 piłki i stara się trafić jak najwięcej rzutów. Wygrywa drużyna, która uzyska większą ilość punktów. Osoby starsze niż 16 lat rzucają spoza "trumny" natomiast młodsze spoza półkola podkoszowego.

Podczas meczu jako pierwsze wystąpiły zespoły składające się z "Mopowych" na codzień występujących w GTK SP 14 w składzie: Anna Witkowska, Wiktoria Romaszkiewicz, Martyna Pestka oraz członków Klubu Kibica w składzie:Piotr Matuszak, Grzegorz Azarewicz,Tomasz Rocłowski. Zwyciężyła drużyna dziewczyn w stosunku 40 do 29.

Początek trzeciej kwarty nie był przełomowy – Basket 90 zdołał odrobić stratę, ale brakowało mu sił, żeby zbudować większe prowadzenie. Dopiero pod koniec tej części spotkania, po punktach świetnej Jeleny Skerović, Kamili Podgórnej i Anny Jakubiuk gospodynie wyszły na siedem punktów przewagi. Kibice zgromadzeni w Gdynia Arenie mogli się jednak martwić faulami Skerović – na 10 minut przed końcem spotkania rozgrywająca miała już 4 przewinienia.

Ostatnie kwarta to pokaz coraz lepszej gry Gdynianek, które przestały popełniać straty i znacznie lepiej zagrały w obronie. Duża w tym zasługa młodych Jakubiuk i Podgórnej, skutecznych i zaangażowanych pod obydwoma koszami. Wysokie prowadzenie było jednak dekoncentrujące dla koszykarek Basketu 90, które na dwie minuty przed końcem prowadziły różnicą zaledwie 4 punktów. Zmęczenie gospodyń wykorzystywała zwłaszcza Matee Ajavon, dla której to był dopiero drugi mecz w zespole Energi, oraz Taylor, która jednak nie wykorzystała rzutu mogącego doprowadzić do dogrywki. Ostatecznie Basket 90 pokonał Energę 76:74 i umocnił się w górnej części tabeli.

Basket 90 Gdynia – Energa Toruń 76:74 (17:21, 22:19, 23:15, 14:19)

Basket 90: Skerović 16 (7 asyst), Kotnis 14, Podgórna 14, Johnson 10 (11 zbiórek), M. Bibrzycka 9, Malone 6, Troina 5, Jakubiuk 2, Suknarowska 0, Grabowska, A. Bibrzycka, Rembiszewska.

Energa: Ajavon 18, Misiek 13, Walich 12, Taylor 11, Idczak 9, Tłumak 6, Skorek 3, Kudraszowa 2, Szczechowiak 0, Płonka, Macaulay, Darnikowska.